Historia biżuterii

Właściwie możemy przyjąć, że biżuteria towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna. Najstarsza odnaleziona ma przeszło 22 tysiące lat. Początkowo biżuteria była wykonywana z kości zwierząt, drewna, muszli jak również kamyków. Dopiero około 3500 r p.n.e. można zauważyć początek tworzenie biżuterii z metali jak złoto, srebro, miedź lub brąz. Ludzie rozwijali umiejętność obróbki metali i uzyskiwania ładniejszych kształtów i wyglądu przez całe wieki. Przełomem był rok 2000 p.n.e., kiedy to Egipcjanie zaczęli wytwarzać bogato zdobione bransolety, grzebienie, broszki, naszyjniki czy kolczyki, przyczyniając się do popularyzacji biżuterii.

W starożytnym Egipcie biżuteria spełniała rolę zarówno magiczną jak i religijną. Najczęściej używaną ozdobą był amulet.Dla mniej zamożnych wykonywano je z fajansu i szkła, najbogatsi nosili piękne ozdoby ze złota i kamieni szlachetnych. Talizmany te towarzyszyły właścicielom zarówno za życia, jak i po śmierci. Popularnymi ozdobami były bransolety, które noszono na rękach i nogach, a także szerokie naszyjniki wykonywane ze złota i kamieni. Grecy mogą pochwalić się swoją biżuterią, która powstawała w V-IV wieku przed naszą erą, uważana jest za najpiękniejszą. Wytwarzana była wówczas ze złota i srebra, zdarzała się także biżuteria wytworzona ze pozłacanego brązu. Wzorami przewodnimi były kwiaty, liście i zwierzęta. W późniejszym okresie biżuterię wzbogacono kamieniami szlachetnymi.

Pierwsi w biżuterii kamienie szlachetne wykorzystali rzymianie, używali diamentów jak również innych kolorowych kamieni szlachetnych. Dodatkowo wykorzystywali spinki ze złota, srebra oraz kości słoniowej do układania wymyślnych fryzur. Spinki bardzo często wykończone były perłą.

Do spinania szat służyły agrafy ze złota i brązu, dekorowane kamieniami. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nosili pierścienie. W czasach republiki rzymskiej większość obywateli mogła nosić jedynie pierścienie z żelaza. Prawo noszenia złotego pierścienia – oznaki sprawowanego urzędu – mieli wyłącznie państwowi dygnitarze i senatorzy.

Napisz komentarz

Musisz się zalogować żeby móc komentować.


Sonda

Ulubione miejsce zakupów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
Market czy sklepik?